fxxx.club desi uncale with vabi enjoying. https://hqsexvideos.net/ http://pornpals.club/ coed gets cock on mycollegerule.
moved here https://www.desixnxx.club china sex upornhd.online

Okula Gitme Korkusu

Okula gitme korkusu birçok çocukta görünür. Farklı sebeplerden kaynaklanan sebepleri sizler için araştırdık.

0 307

Okula başlama sürecinde okula gitme korkusu yaşayan öğrenciler anne, baba ve kardeşlerinden ilk kez ayrı kaldıkları ve tek çıkacakları serüvene hazırlıksız oldukları için korkarlar. Çocukları önemli deneyimler bekler. Tanıdığı, bildiği, çevreden uzaklaşıp, ailesinden bağımsız olarak hareket etmeye başlar. Kendi kendini yönetmeyi öğrenmeye başlar. İlk defa kendi başına dış dünyaya adım atan çocuğun, hem diğer çocuklar ile hem de yetişkinlerle tanışması, hayatı için önemli dönüm noktalarındandır. Okula uyum sürecinde, yeni insanlar tanımaya ve sosyalleşmeye dair beceriler kullanarak yeni iletişim şekilleri öğrenir.

Okula Gitme Korkusu Nedenleri

Akran Zorbalığı

Çocuklar için okula başlamak çok heyecanlı olsa da, aynı zamanda bulunacağı değişik ortamlar sebebiyle stres ve anksiyete (endişe, kaygı) yaratır. Bu nedenle de bazı çocuklar okula gitme korkusu yaşar. Bu durum ilk günlerde normal kabul edilse de, uzun sürdüğü zaman bazı problemleri beraberinde getirir. Okula gitmek istememesinin sebebi; diğer öğrenciler ile yaşadığı sorun, öğretmeni ile yaşadığı iletişim sorunu ya da öğretmenini sevmemesi olabilir.  Diğer öğrenciler ile yaşadığı sorunlar; alay edilmesi, zorbalık ve dışlanma gibi olabilir. Böyle bir durumda öğretmen ve okul idaresi ile konuşup, öğrenci için bazı düzenlemeler yaparak, olumsuzlukları ortadan kaldırmak için çalışmalar yapılabilir. Okula gitmek istemeyen çocuklara asla şiddet ve baskı uygulanmamalıdır.

Annem Evde Tek

Kaygılı olan çocuklar evden ayrılmak istemeyebilir. Annelerinin stresli ve üzgün olduklarını düşünüyorlarsa, evde yalnız bırakmak istemeyebilirler. Ailelerinin okula gittiği zaman neler yaptığını, kardeşi varsa annesiyle daha fazla vakit geçirdiklerini bildiği için kıskanabilir. Böyle konular ile karşılaştığınızda çocuğunuzun ne düşündüğünü, ne önemsediğini, ne hissettiğini anlıyor ve önemsiyor olmanız, kendisini önemsendiğini fark etmesine yardımcı olur. Birlikte çözüm yolu bulmak, üstesinden gelmenize de yardımcı olabilir.

Yeni Çevre

Okulun ilk günü karşılaşılan zorluklar; yeni çevre, büyük sınıflar, uzun ders saatleri, büyük okullar, ev ödevleri ve öğretmenin farklı öğretme tarzına bağlı olarak ortaya çıkar. Her çocuk farklı ihtiyaçlarda ve özelliklerde olsa dahi yetişkinlerin yardımcı olduğu çocuklar okula uyum konusunda daha az sorun yaşamaktadır.  İlkokul döneminde çocuklar, okulun ilk haftası ailesi tarafından gözlenmeye ve yakın ilgiye ihtiyaç duyar. Çocuklar okul döneminde birbiri ile uyum içinde olması önemli, okula uyum ise daha önemlidir. Çocuğunun ihtiyaçlarını fark etmeyen, düşüncelerini önemseyen, okul başarısının hangi doğrultuda ilerlediğini bilmeyen veliler, ilerleyen yıllarda akademik alanda daha fazla sorunla karşılaşır.

Veli Kaygısı Çocuğa Geçiyor

Okula başlama sürecini sağlıklı yaşanması için aşağıdaki önlemler dikkate alınmalıdır.

 • Kendi kaygıları çocuğuna yansıtılmamalıdır. Çocuklar duygusal ipuçlarını kolaylıkla alırlar. Annesinin, babasının kaygılı olduğunu gören çocuk korkması gerektiğini düşünür.
 • Yeni arkadaş edinmesi için yardımcı olunmalıdır. Bu şekilde okula alışma süreci hızlandırılmış ve sosyal gelişimi desteklemiş olur.
 • Okuldan çocuğun özelliklerine uygun, gerçekçi beklentiler oluşturulmalıdır.

Okula uyumu kolaylaştırmak

Çocuğun okula uyumu uzun sürüyorsa, sosyal iletişimini geliştirmek ve okul rutinine alıştırmak için aşağıdaki rutinler dikkate alınabilir.

Sosyal iletişimi geliştirmek için ;

 • Arkadaşları ile grup aktivitelerine katılmayı sevmesi,
 • Arkadaşlarına yardım etmekten keyif alması,
 • Karşısındaki ile iletişimini geliştirmesi.

Okul dönemindeki rutine alışmak için;

 • Ders çalışma saatlerini düzenlemesi,
 • Tek başına ders çalışma becerisi geliştirmesi,
 • İhtiyaçlarını kendi kendine karşılayabilmesi,
 • Paylaşmak, sırada beklemek, saygı göstermek, arkadaşlarını kırmadan oyun oynamak gibi toplumsal kuralları öğrenmesi.

Ders sırasında işleyişe uyum saplamak için;

 • Sorulara uygun cevaplar vermesi,
 • Dersi sessiz ve dikkatli dinlemesi,
 • Kalem tutmayı öğrenmesi,
 • Öğretmenin söylediklerini takip ederek ders kitaplarının sayfalarını zamanında çevirmesi.

Okul korkusunu yenmek için:

 •  Çocuğu sabah sarılarak uyandırın.
 • Okula hazırlanması için yapılması gerekenleri beraber yapın. (Diş fırçalaması, giyinmesi)
 • Beraber kahvaltı yapın.
 • Beraber okula gidin. Kendini güvende hisseder.
 • Çantasını sınıfa yerleştirin ve camdan güle güle demesini isteyin.

Cevaplayın

Yorum Formundan Önce Not

hotdesivideos old daddy destroy young twink. pron https://www.watchersweb.club
htps://regbeegtube.com onlychicas.net